Ana Sayfa Spor 3 Mayıs 2023 99 Görüntüleme

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ankara Kulüplerini Ziyaret Etti

Altyapı Akademileri Projesi kapsamında Altyapı Akademilerinde Türkiye Modeli oluşturmak ve sürdürebilmek ismine TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ile İdare Konseyi Üyeleri’nin kulüp akademilerini ziyaret ederek yaptığı toplantılar Ankara kulüpleriyle devam etti. 

Futbol Akademisi projesi kapsamında daha evvel Belçika ve Hollanda kulüpleri ve federasyonlarının yanı sıra Trabzonspor, Bitexen Giresunspor, 1461 Trabzon, Altınordu, Galatasaray, Fraport TAV Antalyaspor, İstanbul Başakşehir FK, Beşiktaş ve Corendon Alanyaspor kulüplerini ziyaret eden Büyükekşi, beraberindeki heyetle birlikte bugün MKE Ankaragücü, Gençlerbirliği, Ankara Keçiörengücü, Ankara Demirspor, Ankaraspor ve Etimesgut Belediyespor Kulüplerini ziyaret ederek, altyapı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Şurası üyelerinin Ankara’daki birinci durağı MKE Ankaragücü oldu. Ziyarette TFF Lider Vekili Nüket Küçükel Ezberci, İdare ve İcra Şurası Üyesi Müslüm Özmen, İdare Heyeti Üyesi Talat Papatya da hazır bulundu. 

MKE Ankaragücü’nün Tandoğan Tesisleri’ni ziyaret eden Büyükekşi, beraberindeki heyet, Ankaragücü Lideri Faruk Koca ve İdare Heyeti Üyeleri’nin mesken sahipliğinde yapılan toplantıda kulübün Gençlik Geliştirme Programı Sorumlusu Ümit Turmuş’dan altyapı çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

Ziyaretinin akabinde Ankaragücü Lideri Faruk Koca ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mehmet Büyükekşi, çalışanların ve işçilerin 1 Mayıs Bayramı’nı kutlayarak kelamlarına başlayarak, “Ankaragücü Kulübümüz asırlık kulüplerimizden bir tanesi. 3 büyükten sonra kurulan güzide bir çınar. Bu vakte kadar birçok kadromuzu ziyaret ettik. Akademi Projesi’nde Double Pass ile yaptığımız bir mutabakatımız var. Altyapının teknik yöneticisi Ümit Tipmiş hocam bize çok hoş bir sunum yaptı, memnuniyetle karşıladım. Bizim TFF olarak düşündüğümüz şeylerle yüzde 95 uyuşuyor. Bütün kulüplerimizi, Ankaragücü Liderimizin nezdinde birebir halde bu çalışmaları yapmaya davet ediyorum. Ankaragücü kulübümüzü tebrik ediyor, çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Türk futbolunun günlük problemleri var fakat bu günlük sorularla kendimizi çok meşgul edince, orta ve uzun vadesini kaybediyoruz.” diyen Büyükekşi, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz 10 yıllık (2023-2033) strateji planı çalışıyoruz. Dünyada binden fazla kulüple çalışmış Double Pass ile bir proje başlattık. Şu an bilhassa Üstün Lig’deki ekiplerimizin evvel başındaki teknik sorumluları, daha sonra 6-19 yaş ortası her gruptan 10 antrenörü eğiteceğiz. Bunların bütün fiyatlarını TFF ödeyecek. Burada iki değerli bahis var; birincisi tesis, ikincisi insan kaynağı. Tesis konusunda stopaj için Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızın Türk futboluna çok büyük dayanağı oldu. Bundan sonra yapılacak akademi tesislerinde bu bütçeden faydalanabilecek. Bu da Türk futboluna büyük bir katkı sağlayacak. İnşallah önümüzdeki 1 yıllık devirde antrenörlerin eğitimi olacak. Daha sonra da bir taraftan akademilerin yıldızlaması ve kontrolü olacak. Türk futbolu açısından tıpkı eğitimi görmüş öğrencileri, Türk futboluna kazandırmak ismine bir çalışma olacak. Ankaragücü’nün de bu mevzuda yaptıkları SAGEM projesi nitekim çok hoş. Bundan sonraki periyotta de bizim yapmak istediğimiz şey bu paralelde evvel Üstün Lig kulüplerimizi daha sonra da birinci lig kulüplerimize tıpkı eğitimi vermek. Hepsinin ve daha sonra da alt liglerde altyapıya ehemmiyet verilmesini sağlamak.”

TFF Lideri Büyükekşi: “Bütün gruplarımıza eşit uzaklıktayız. Hepsinin tıpkı halde gelişimini dilek ediyoruz”

Ekonomik olarak kulüplerin sorun yaşadığına işaret eden Büyükekşi, “Kulüplerimizin bu sorunu yaşamaması için kendi özümüze dönmemiz gerekiyor. Kendi insan kaynağımıza, bilhassa 6-19 yaş ortası yaklaşık 18-19 milyonluk nüfus var. Bu nüfus birçok Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan daha fazla. O yüzden bu genç nüfus içinden futbol öğrencisi havuzuna girecek yüzde 2-3’lük  kısmı bulup, onların içinde yeteneklileri keşfetmek gerekiyor. Bu nedenle Futbol Akadamesi projemiz çok değerli. Bugün Ankara kulüplerimizi ziyaret ediyoruz. Ankaragücü Kulübümüze de gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ediyorum. Biz, bütün gruplarımıza eşit aradayız. Gerek dört büyük kulübümüz gerekse Anadolu kulüplerimiz olsun bizim için hiçbir şey fark etmiyor. Hepsinin birebir formda gelişimini istek ediyoruz, birebir formda ligde uğraş etmesini istiyoruz. Bugünkü ziyaretimiz de onun bir kesimi.” değerlendirmesinde bulundu.

“Biz hiç kimseden hiçbir halde etkilenmeyiz. Hakemlerimizin, MHK’nin de etkilenmemesi için gerekli talimatı veriyoruz”

Kulüp liderlerinin TFF’ye yaptığı ziyaretlerin sorulması üzerine Büyükekşi, şöyle konuştu:

“Bütün kulüplerimize, kulüp liderlerimize, yöneticilerine, teknik yöneticilerine, futbolculara buradan davette bulunmak istiyorum. Sizin de bahsettiğiniz üzere hakikaten ligin müddeti çok kısaldı. Bundan sonra gerek şampiyon olacak gerekse küme düşecek yahut düşmeyecek grupların gayreti var. O yüzden hepimizin çok dikkatli olması lazım. TFF’ye ziyaretlerin hiçbir olumlu yahut olumsuz bizim açımızdan bir katkısı yok. Biz hiç kimseden hiçbir halde etkilenmeyiz. Hakemlerimizin, MHK’nin de etkilenmemesi için gerekli talimatı veriyoruz. Onun için bunlar beyhude, herkes çıkıp en hoş formda futbolunu oynasın. Bir atasözümüz var ‘Herkes kendi meskeninin önünü süpürürse sokaklar tertemiz olur’ diye. Biz de kulüpler olarak birebir şeyin yapılmasını istek ediyoruz. Dün hocamızın biri, ‘Futbolcu doğal ki kusur yapabilir.’ dedi. Futbolcu bir kusur yapıyor gol oluyor, hakem bir yanılgı yapıyor yahut yapabiliyor. Değerli olan güzel niyet. Kesinlikle insanoğlu kusur yapabilir. Yeterli niyetli olması kıymetli. Eğitimi bu iş içinde çok değerli hakemlerimiz için de tecrübe çok kıymetli. İdareye geleli 10 ay oldu, çok kısa bir mühlet. Vakte gereksinim var. Hakem akademisi kurduk, bunun da devreye girmesi… Bunlar 3 ayda, 10 ayda olacak işler değil. Herkesin biraz daha sabırlı, hoşgörülü olması lazım. Bilhassa bunu rica ediyorum. Türkiye’de futbol yalnızca bu formda konuşmalarla bir yere gitmez. Değerli olan futbolun marka kıymetini yükseltebilmek. Onun için de hepimizin daha dikkatli olması gerekiyor. Dikkatli olursak futbolumuzun marka pahasını daha üstlere çıkarabiliriz. Ümit hocanın sunumunda bir anekdot vardı. Barcelona Lideri Laporta diyor ki ‘Biz oyuncuyu yetiştiririz, altın top mükafatını alır. Real Madrid ise onları transfer eder.’ Türkiye futbolu için ana amacın bu olması lazım, bizim oyuncu yetiştirmemiz lazım. Türk futbolcu havuzunu genişletmemiz lazım.”

“Kadın futboluna başka bir ehemmiyet veriyoruz” 

Muş’ta, “Genç kızlar erken yaşta evlendirilmesin” diye kurulan ve şampiyon olan Yağmur Spor Bayan Futbol Takımı’nı da kutlayan Büyükekşi, bayan futbolunu önemsediklerini söyledi.

Göreve gelirken idare şurasına iki bayan üye aldıklarını kaydeden Büyükekşi, “Nüket Küçükel Ezberci Hanım başkanvekilimiz ve bayan futbolundan sorumlu. Birinci işe başlar başlamaz daha evvel amatörün altında yer alan bayan futbolunu şube olarak ayırdık. Bayan futboluna farklı bir değer veriyoruz. Gerek ekonomik olarak gerekse antrenörlerin eğitimi olarak başka bir çalışmamız var. Bununla ilgili olarak önümüzdeki yıllarda daha hoş şeylerin olacağına inanıyoruz. Dünyada her geçen gün bayan futbolu çok daha yüksek yerlere geliyor. Gittiğimiz Avrupa ülkelerinde yapılan sunumlarda görüntülerde birinci olarak bayan futbolu yer alıyor. Önümüzdeki Ağustos ayında Dünya Bayan Futbol Şampiyonası yapılacak. Misyon süremiz içerisinde bu grubumuzu nasıl takviye olabiliriz diye ziyaret edebiliriz. Önümüzdeki Doğuda çocuk yaşta gelin olma olayı geçtiğimiz günlerde daima gündemdeydi. Kızlarımızın okula gitmesi, âlâ eğitilmesi son derece değerli. Ben de şampiyon olan kulübü, liderini tebrik ediyorum. TFF olarak takviye vermek için önümüzdeki günlerde ziyarete gidebiliriz yahut onlar ziyaret edebilir. Husus daha çok yeni, gündemimize alacağız.” diyerek konuşmasını tamamladı.

MKE Ankaragücü Lideri Koca: “Futbolun marka kıymetini artıracak her adımı destekliyoruz”

Ziyaretlerinden dolayı TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’ye teşekkür eden MKE Ankaragücü Kulübü Lideri Faruk Koca, futbolun paydaşlarının harekete geçirilmeden futbolun kalitesinin ve marka pahasının artırılamayacağını söyledi.

Bunun için de akademilerin gelişiminin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Federasyon liderinin bizatihi kendisinin ve grubunun ziyaret etmesini, Anadolu’daki futbol potansiyelinin harekete geçirilmesi manasında değerli bir dayanak olarak görüyoruz. Alışılmış ki sorunlar var. Futbolun sorunları çok fazla. Sorunları konuşmak başka bir şey, sorunlar üzerinden konuşarak manipülasyon yapmak farklı bir şey. Etik bedeller çerçevesinde futbolun marka pahasını geliştirmemiz lazım. Futbolun marka kıymetini artıracak her adımı Ankaragücü olarak destekliyoruz. Dayanışarak, birbirimize takviye olarak bu mümkün olacaktır. Futbolcu transferleri yaparak hayat devam etmez. 20-30 yıldır çok değerli futbolcu transferleri yapıyoruz ancak marka kıymetimiz düşüyor. Burada bir sorun var. Bu sorunu hakikat değerlendirip, kendi kıymetlerimizi ortaya çıkartmamız lazım. Başka kulüpler olmasa dört büyük kulübün de manası olmayacak. Birbirimizi besleyerek, birbirimize katkı sağlayarak, tatlı bir rekabet içinde bunun gelişimini sağlayabiliriz.”

Hakem kararları konusunda da konuşan Koca, “Biz insanız, insan kusur ile var olan bir varlık. Asıl olan yanılgının görülüp, düzeltme trendine gitmesi. Futbolun federasyonunu ve ilgili şuralarını dağıtmadan o yanılgıları düzeltme yolunda olmamız lazım. Trendin yanlışsız gitmesi lazım. Biz Ankaragücü olarak geçmişte yapılan kusurları görüyoruz ve gerçek bir yolda ilerlediğimize inanıyoruz. Tenkitlere açık olacağız, yapan tenkitleri düzeltme yoluna gideceğiz.” halinde görüş belirtti.

İkinci ziyaret Gençlerbirliği Kulübü’ne

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Konseyi üyelerinin Ankara’daki ikinci durağı Gençlerbirliği oldu. 

Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri’ne gelerek kulüp lideri Niyazi Akdaş ve yöneticilerle birlikte altyapı tesislerini gezerek bilgi alan Büyükekşi, sonrasında Niyazi Akdaş ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Büyükekşi, Gençlerbirliği’nin yıllarca Üstün Lig’de çaba etmiş kıymetli bir kulüp olduğunu belirterek, “Başkanımız, altyapıda yaklaşık 2 bin 500, akademide ise 200 futbolcuları olduğundan bahsetti. Bu, tam istediğimiz şey aslında. Double Pass ile yaptığımız çalışma şu an Üstün Lig’de başladı. Akabinde 1. lig kulüpleriyle akademi çalışması yapacağız.” diye konuştu.

Kulüplerden, akademiler için en az üç saha koşulunu talep edeceklerini vurgulayan Büyükekşi, “Biz, yeni bir atak yapmak istiyoruz. Tesisleşmeleri kulüplerimize mecburi yaptıracağız. Double Pass ile aşikâr bir müfredat uygulayacağız. Bütün kulüplerimize tıpkı uygulamayı getirirsek, futbolun kalitesi artacak. Gençlerbirliği, bu işe yıllar evvel başladığı için çok hoş bir örnek. Biz de elimizden gelen takviyesi vereceğiz.” sözlerini kullandı.

Gençlerbirliği Kulübü Lideri Niyazi Akdaş ise ziyaretleri için Büyükekşi’ye teşekkür ederek, “Başkanımızın ziyaretleri bizi şereflendirdi. Günümüzün futbolu ve hakemlerle ilgili değerlendirmeler yaptık. Kendisine birtakım konuları arz ettik. Altyapı tesislerimizi gezdik ve Gençlerbirliği’nin altyapıya ne kadar ehemmiyet verdiğini arz ettik” halinde görüş belirtti.

Üçüncü durak Ankara Keçiörengücü

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Konseyi üyelerinin MKE Ankaragücü ve Gençlerbirliği Kulüplerinin akabinde ziyaret ettiği üçüncü kulüp ise Ankara Keçiörengücü oldu. Ankara Keçiörengücü Başkanvekili Mehmet Ali Kul, TFF heyetine imaline geçen sene başlanıp bu yıl tamamlanan tesisleri gezdirdi ve bilgi verdi.

Büyükekşi, Ankaraspor ve Etimesgut Belediyespor tesislerini ziyaret etti

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Konseyi üyeleri, Ankara Keçiörengücü’nün akabinde sırasıyla Ankaraspor ve Etimesgut Belediyespor kulüplerini de ziyaret etti. Ankaraspor Lideri Mehmet Emin Katipoğlu ve yöneticiler, TFF heyetine hem tesisler hem de yaptıkları altyapı çalışmalarıyla ilgili bilgi aktardı. Etimesgut Belediyespor da ise Lider Mesut Şahingöz ve kulüp yöneticileri Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti kulüp tesislerinde ağırlayarak altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi satın al | teknoloji haberleri | online note share | zafer partisi haberleri | twitch canlı yayın izlenme satın al
hack forum hacker site maltepe escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler ilbet yeni giriş betexper betexper giriş
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum deneme bonusu forum babilbet giriş babilbet giriş fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler bahis siteleri