Ana Sayfa Otomobil 28 Şubat 2023 122 Görüntüleme

Mercedes-AMG PETRONAS F1 Ekibi Yeni F1 Aracını Tanıttı!

Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE, geçen yılki W13’ten öğrenilenlere yiğit tahliller getiriyor.

Zor geçen 2022 döneminden öğrenilenler sonucunda şekillenen W14, görünümüyle dikkatleri üzerine çekiyor. Ekip, W13‘ün altında yatan konsepti korurken geliştirme, temel performans alanlarına odaklanıyor. Bu da kendinden evvelkilerin ayırt edici DNA’sını koruyan ve dikkate paha değişikliklerin kombinasyonunu sunuyor. Tıpkı motor kapağındaki oluklu gövde yapısı ve yüzeyin altındaki öbür ayrıntılar gibi…

 

Otomobilin dikkat cazibeli görünümü mimarisiyle de sonlu kalmıyor. 2020 ve 2021’den kalma ikonik siyah görünüm, toplam tartısı azaltma projesinin bir modülü olarak rafine edildi. W14’ü sürecek isimler ise bir arada geçirecekleri ikinci dönemleri için bir ortaya gelen Lewis Hamilton ve George Russell olacak ve üçüncü pilot rolündeki Mick Schumacher tarafından desteklenecek.

 

Takım İşvereni ve Mercedes-AMG PETRONAS F1 Kadrosu CEO’su Toto Wolff“Beklentimiz her vakit Dünya Şampiyonluğu için yarışabilecek kapasitede olabilmek. Öteki taraftan geçen yıl rakiplerimiz ile uğraşımız çok çekişmeliydi. Biz de ortayı kapatıyoruz. Önde yarışmak, dayanıklılık, grup çalışması ve kararlılık gerektiriyor. Her zorluğun üstesinden gelecek, takımı birinci sıraya koyacak ve her milisaniye için verilecek olan savaşta çevrilmemiş taş bırakmayacağız. Bu yıl, tekrar öne geçmek için her şeyi yapıyoruz.” yorumunu yaptı.

Rafine bir konsept 

Toto Wolff “Geçen yıl bizim için zordu fakat birçok şey öğrendik. Umarım 2023, problemleri nasıl çözeceğimizi ve otomobilin gücünü nasıl geliştireceğimizi anladığımızın bir yılı olur. W13 muhakkak potansiyeline ulaştıramadığımız ve tüm downforce’u (yere basma gücü) piste yansıtamadığımız bir performansa sahipti. Aracımız dönem sonunda çok âlâ performans gösterdi. Bununla birlikte, birtakım pistlerde hala zıplamalar (porpoising) yaşıyorduk ve araba şoförlere hiçbir vakit yeterli geri bildirim vermedi, bu da onları aracın limitlerini zorlayabilme konusunda sınırlıyordu. Haliyle, W13’ün âlâ taraflarını muhafazaya ve zayıflıklarını gidermeye çalıştık.” yorumunu yapıyor.

Takım dönem içinde çözebileceği problemleri giderirken, geçen yılki otomobilin performansını ortaya çıkartma uğraşı de hem Brackley hem de Brixworth tarafında öncelikli mevzuydu. Dikkate paha halde, yıl içindeki bu gelişim dönem sonunda yapılan Brezilya Grand Prix‘sinde unutulmaz bir dubleyi (Russell ve Hamilton yarışı birinci iki sırada bitirdi) mümkün kıldı. 2022 boyunca kaydedilen bu ilerleme, Teknik Müdür Mike Elliott‘u heyecanlandırıyor. Elliott,”Geçen yıl, ne yapmamız gerektiğini anladıktan sonra ilerleme kat etmek için çok çalışmamız gerekti. Dönemin sonuna yanlışsız performansın arttığını görebiliyordunuz ve kış devri her şey sıfırlanmış oldu. Geçen yıl W13’te yapmak isteyip de -kaynak kısıtlamaları yahut öteki meseleleri çözmeye odaklandığımız için- yapamadığımız her şeyi yaptık.” yorumunu yapıyor.

 

Takımın odaklandığı alanlar ortasında toplam tartının azaltılması, şoförlere daha geniş bir sürat aralığında daha dengeli bir araç istikrarı sağlanması ve aerodinamik özelliklerin aero yönetmeliklere daha düzgün ahenk sağlaması yer alıyor. Bu, kıymetli ölçüde daha hafif bir şasi, revize edilmiş ön süspansiyon geometrisi, soğutma sistemi ayarları ve geçen yılki öğrenmeye dayalı rafine bir aerodinamik konsept üzere alanlara odaklanılmasını gerektiriyor.

Mike Elliott mevzuyla ilgili olarak, “Yeni jenerasyon F1 araçlarında performans detaylarda kapalıdır. W14’e baktığınızda, W13’ün DNA’sını ve tıpkı vakitte çok fazla evrim ve ayrıntılardaki gelişimleri göreceksiniz.” yorumunu yapıyor.

Yeni yıl, yeni bir motto: “All in Performance”

Toto Wolff geçen yılki aracın tanıtımında “İleriye dönük renklerimiz gümüş ve siyah olacak.” demişti ve ekip 2023 aracında performans nedenleriyle ikincisine geri döndü. Yeni nesil Formula 1 araçlarında yük hududunun altında kalmak önemli bir çaba gerektiriyor ve grubun orijinal Gümüş Oklar’ın efsanevi dizaynından ilham aldığı da biliniyor. Bununla birlikte, boyayı alttaki parlak alüminyuma kadar sıyırmak yerine, W14’ün hakim rengi şık siyah karbon fiber olacak.

Toto Wolff hususla alakalı olarak, “Geçen yılki arabamız hayli ağırdı. Bu yıl her bir gram yükten tasarruf edebileceğimiz noktaları bulmaya çalıştık. Yani artık tarih tekerrür ediyor. Aracın birtakım ham karbon modüllerinin yanı sıra mat siyaha boyanmış olduğunu göreceksiniz. Elbette, 2020’de dış görünümü değiştirdiğimizde bizim için ana itici faktör, her vakit kalbimizde olan çeşitlilik ve eşitlik prensiplerini desteklemekti. Siyah renk o noktada DNA’mızın bir kesimi oldu, bu yüzden ona geri dönmekten memnuniyet duyuyoruz.” yorumunu yapıyor.

 

Bununla birlikte, tarihi bağlar burada bitmiyor ve siyah dış görünüm 1993 yılında Formula 1’de yarışan Sauber C12‘yi de anımsatıyor. ‘Concept by Mercedes’ gücünü kullanan bu araç, üç köşeli yıldızın 1955’ten beri birinci kez motor sporlarının tepesine, Formula 1’e dönüşünün sinyalini vermişti.

Yaklaşan güç ünitesi gelişim dondurma kuralları ve güvenilirlik düzeltmeleri 

 

Mercedes’in Grand Prix yarışlarına yine katılmasını sağlayan Brixworth imali motorun yaratılmasından 30 yıl sonra, Northamptonshire’daki fabrika bir sefer daha hareketli. Güç ünitesi gelişim dondurma kurallarının yürürlüğe girecek olmasıyla, takımın odak noktası iki temel alana kaydı; güvenilirlik ve yazılım.

Mercedes AMG Yüksek Performanslı Güç Aktarma Organları (HPP) Genel Müdürü Hywel Thomas geçen yılki W13’ün önlerine çıkardıkları zorlukların yalnızca şasiyle ilgili olmadığını belirtiyor ve hususla alakalı olarak “Yılın en ağır vakti. Dönem başlamadan evvel bu kural döngüsündeki son performans yazılım dondurma sürecini geride bıraktık, haliyle çok fazla işimiz vardı. Son vakitlerde en yüksek performans gelişimini motoru kullanma formumuzdan sağladık ve bu da yazılım yükseltmeleri manasına geliyor. Bunun bu alandaki gelişim için son fırsat olduğunu bilmek, mümkün olduğu kadar çok işi bir ortaya getirmek için bize gerçek bir çaba sundu. Sezon sonunda motorlar hırpalanmış ve örselenmişti. Şaside yapılan tasarım değişiklikleri yanında motorda yapılan değişiklikleri de inceledik ve bunu bir grup olarak yaptık. Güç Ünitesinde bu yıl yapılan en büyük değişiklik, otomobilin yere çarptığını tespit ettiğimizde kendimizi daha güçlü kılacak güvenilirlik öğeleridir.” yorumunu yapıyor.

Çeşitliliğin itici güç olduğu performans 

 

Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE, geçtiğimiz hafta İngiliz motor sporlarına mesken sahipliği yapan Silverstone pistinde tanıtıldı. Aracın tanıtımına yardımcı olanlar ise grubun en son devir çırakları ve PETRONAS stajyerleri idi. Grubun daha fazla çeşitlilik içeren bir işgücü oluşturma taahhüdü, değerli bir öncelik olmaya devam ediyor. Accelerate 25 ile birlikte, çıraklık ve staj programlarımı bu alanda değerli ilerlemeler kat etmelerine yardımcı oldu.
 

Toto Wolff hususla alakalı olarak, “2023 çıraklarımızın ve PETRONAS stajyerlerimizin bu yılki aracı tanıtmamıza yardımcı olması eşsiz. Bu, olmayı hedeflediğimiz kadronun ne olduğunu bizlere hatırlatıyor. Daha fazla çeşitliliğe mesken sahipliği yapan ve performanslı bir tertip olma taahhüdümüz sarsılmaz ve bu konuda attığımız adımlardan mutluyuz. Bu sayılar olumlu gelişmeleri gösteriyor ve biz daha fazlasını hedefliyoruz. Accelerate 25’in lansmanından iki yıl sonra, düşünmek için hakikat vakit; kaydettiğimiz ilerlemeden mutluyuz ve nasıl ilerleyeceğimizi netleştirmemiz gerekiyor. Yeniden de odak noktamız yalnızca işe alımla ilgili değil; birebir vakitte çeşitli yeteneklerimizi müdafaa ve geliştirmeyle de ilişkili. Bu amaçlara ulaşmak için çabalamaya devam etmek istiyoruz.” yorumunu yapıyor.

 

Accelerate 25 programı, tüm yeni çalışanların en az %25’inin toplumda gereğince temsil edilmeyen kümelerden gelmesi amacını resmileştiriyor. İki yıl evvel başlatıldığından bu yana, bayan takım üyelerinin yüzdesi %12’den %16’ya yükseldi. Ocak 2023 prestijiyle etnik azınlık kökenli işçi sayısı da %3’ten %9’a yükseldi.

Sezon Öncesi Durum

 

Bahreyn‘de yapılan sezon öncesi testlerde güvenilirlik, korelasyon ve öğrenme odak noktası olacak. Dönemin birinci yarış hafta sonundan evvel yalnızca üç günlük pist tecrübesi imkanı göz önüne alındığında, başarılı bir test süreci geçirmek bir mecburilik haline geliyor.

Mike Elliott dönem öncesi testleri ile ilgili olarak “Geçen yıl aracın istikrarı konusunda potansiyele asla ulaşamadık. Dönem başında yaptığımız tüm olağan işler, düzeltmeye çalıştığımız sorunlar yüzünden mümkün olmadı. Otomobilden en düzgün performansı nasıl alacağımızı ve sonraki gelişmeleri beslemek için neler öğrenebileceğimizi çözmek için elimizden geldiğince çok şey öğrenmeliyiz. Şasi tarafında, öğrenmek için tamamlamak istedikleri muazzam ölçüde iş var. İşimizi yaparken art planda olmamız ve aracın yaptığı arayı artırmaya yardımcı olmamız gerekiyor.” diyor.

 

Brackley ve Brixworth ortasındaki bu simbiyotik ilgi, grubun geçen yıl içinde gösterdiği gelişim için çok değerliydi. “Birlikte çalıştık, her iki tarafta sahip olduklarımızı nasıl alabileceğimizi ve her alanda nasıl gelişebileceğimizi çözdük. Bu yıl devam eden yakınlığın sonucunun ne olduğunu görmek heyecan verici.” diyor Mike Elliott.

Toto Wolff da birebir fikirde: “Tüm tertip olarak geçen yıl ayağımızı gazdan hiç kaldırmadık. Otomobilin istediğimiz yerde olmadığını fark ettiğimizde, sahip olduğumuz her kaynağı seferber ettik. Bu süreç, dönem boyunca hiç durmadı. Artık gelecek döneme başlamak için hazırlanıyoruz. Tertipte, sonunda gridin en önünde savaşacak kadar rekabetçi olacak bir aracı ortaya çıkartabilmek için çok fazla gayret, motivasyon ve güç görüyorum.”

Coşkulu bir ekip 

 Bu güç hem Lewis’e hem de George’a ilham veriyor. 

 

“On yılı aşkın müddettir bu takımın bir parçasıyım ve insanların gösterdiği efor beni her vakit şaşırtmıştır. Çalışanların işlerine bu kadar çaba ve tutkuyla yaklaşmasını ilham verici buluyorum.” diyor Lewis Hamilton.

George Russell da tıpkı fikirde: “Geçen dönem boyunca grubun aracı geliştirme formundan inanılmaz derecede etkilendim. 2022 boyunca ivme kazandık ve bunun kış periyodunda nasıl ilerlediğini görmek bizi heyecanlandırıyor.”
 

W14 hakkındaki birinci düşünceler

 

George Russell, W14 hakkında “Estetik olarak mükemmel görünüyor! Yiğit, agresif ve göze çarpıyor.” Derken;  Lewis Hamilton da,  “Otomobilin gelişimini ve yapılan değişiklikleri görmek büyüleyici. Otomobilin pek çok modülünü yine tasarladık, optimize ettik, yeniledik ve ortaya çıkan şey hayli etkileyici. Ve yeni görünümü seviyorum! Adeta “Şakamız yok” diye bağırıyor.” yorumunu yapıyor. 

 

Geçen dönem George Russell’a birinci pole konumunu ve Grand Prix zaferini getirdi. Bu yıl daha fazla muvaffakiyet bekliyor. Russell, başlamak için can attığını belirtiyor ve şunları ekliyor:  “Uzun bir kış oldu ve W14’ün beklentilerimizi karşılayıp karşılamayacağını görmek için sabırsızlanıyoruz. Heyecanlıyım ve dönemin bu noktasında çok fazla şey konuşulacak olsa da araç piste çıktığında nasıl performans gösterdiğimizi görmemiz gerekiyor.”

 
Kariyerindeki birinci galibiyetsiz dönemden çıkan Lewis Hamilton ise çok motive ve bu dönem geri dönecek üzere gözüküyor. Hamilton, “Tekrar yarışacağım için heyecanlıyım. Sakin, güç dolu hissediyorum ve odağım sertleşti. Kazanmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.” Diyor. 

Lewis ve George ekip arkadaşı olarak ikinci dönemlerine başlıyorlar fakat 2023 için yedek şoför konusunda bir değişiklik mevcut. Mick SchumacherHaas F1 takımında iki yıl yarış pilotu olarak uğraş ettikten sonra gruba katılıyor. 23 yaşındaki Alman pilot şunları belirtiyor: “Mercedes’e her vakit çok yakın hissettim. Ekibin bir modülü olduğum için çok memnunum ve W14’ün gelişimine yardımcı olma konusunda rolümün ne kadar değerli olacağını biliyorum.”

Sporun büyümesi süratle devam ediyor; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üçüncü Grand Prix olan Las Vegas‘ta bir yarış, rekor kıran seyirci sayıları ve kısa bir müddet sonra başlayacak olan Drive to Survive‘ın yeni dönemi.

Toto Wolff F1’in gördüğü küresel ilgi konusunda,“Formula 1, dünya çapında giderek güçleniyor. Yeterli içerik sağladığımız için bunun mümkün olduğu kanısındayım.” Diyor. 

Petronas ile 2026 yılına kadar devam… 

PETRONAS ile kadro ortasında süregelen Ticari Unvan ve Teknik İştirakin 2026 döneminden itibaren uzatılacağı açıklandı. Toto Wolff, PETRONAS ile olan iştirakleri için “PETRONAS artık yalnızca ortak değiliz, biz bir aileyiz ve daha uzun yıllar boyunca tek bir grup olacağız. Pist performansımızda standardı bir kere daha belirleme hırsıyla ve global bir spor grubunun net sıfır geleceğe geçişine öncülük ederek, PETRONAS ile birlikte geleceğe yanlışsız yarışıyor olmaktan heyecan duyuyoruz.” diyor. 

Mercedes-AMG PETRONAS F1 Kadrosu Ticari Direktörü Richard Sanders “F1’in global olarak büyümesi, ortak ekosistemimize katılmaya yönelik daima artan ilgiye olumlu olarak yansıyor. Hem G42’yi hem de Qualcomm’u ağırlayarak lansman gününün heyecanına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. 2023 dönemi öncesinde iştirak kurduğumuz başka birçok kusursuz markaya gerek kendileriyle gerekse uzun müddettir devam eden ortaklarımızla yıl boyunca yakın çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” yorumunu yapıyor.

 

Yeni Sponsorluklar

Takım, aileye katılacak en son sponsorları da duyurdu. Amerikalı çok uluslu Qualcomm Technologies ve Snapdragon markasıyla stratejik paydaşlık yürütülecek. Ayrıca ekip, yapay zekayı (AI) insanların yeteneklerini ve hayatlarını geliştirmek ve uygunlaştırmak için Abu Dabi merkezli teknoloji grubu G42 ile de iş birliği yapıyor. 

Yakın vakitte duyurulan dört muahedenin akabinde 2023 dönemi öncesinde ekip ile iştirake başlayan en son global oyuncular ise şu halde: 

  • Son teknoloji kablosuz elektrikli el aletlerinin ve bahçe ekipmanlarının önder üreticisi olan Einhell, kadronun ‘Resmi Alet Uzmanı’ oldu. 
  • Araç ömür döngüsü idaresi şirketi Solera ve ödeme teknolojisi şirketi Nuvei de ekiple çok yıllı paydaşlıklar üzerinde mutabakata vardı. 
  • Sherwin-Williams da kadronun F1 araçları için onaylı otomotiv boyası ve kaplama tedarikçisi olarak katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

 

hack forum hacker site Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr gaziantep escort bayan gaziantep escort ilbet yeni giriş betexper betexper giriş
antalya escort muğla escort hack forum bahis forum deneme bonusu forum onwin giriş babilbet giriş fethiye escort bahis siteleri deneme bonusu veren siteler cosmiczozo.org en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu